HABER DETAYI

6 Mayıs 2020 15:55

Elazığ’ın Yöresel Ürünler Marketi

Elazığ’ın Yöresel Ürünler Marketi

Organik Ürünler: Bilmeniz Gerekenler

Organik ürünler gerçekten daha sağlıklı mı? Masrafa değer mi? Belirtmiş olduğumuz başlıkların ne anlama geldiğini ve hangi gıdaların paranızın karşılığını verip vermediğini öğrenin.

“Organik” ne demektir?

“Organik” terimi, tarım ürünlerinin yetiştirilme ve işlenme biçimini ifade eder. Yönetmelikler ülkeden ülkeye değişse de, Türkiye’de organik ürünler sentetik böcek ilaçları, biyomühendislik genler (GDO’lar), petrol bazlı gübreler ve kanalizasyon çamuru bazlı gübreler kullanılmadan yetiştirilmelidir.

Et, yumurta ve süt ürünleri için yetiştirilen organik hayvanların dış mekana erişimi olmalı ve organik yem verilmelidir. Onlara antibiyotik, büyüme hormonu veya herhangi bir hayvansal yan ürün verilemez.

Organik ve Organik Olmayan
Organik ürün:Geleneksel olarak yetiştirilen ürünler:
Doğal gübreler (gübre, kompost) ile yetiştirilir.Sentetik veya kimyasal gübrelerle yetiştirilir.
Yabani otlar doğal olarak kontrol edilir (mahsul rotasyonu, elle ayıklama, malçlama ve toprak işleme).Yabancı otlar kimyasal herbisitler ile kontrol edilir.
Zararlılar doğal yöntemler (kuşlar, böcekler, tuzaklar) ve doğal olarak türetilmiş böcek ilaçları kullanılarak kontrol edilir.Zararlılar sentetik böcek ilaçları ile kontrol edilir
Organik et, süt, yumurta:Geleneksel olarak yetiştirilmiş et, süt, yumurta
Canlı hayvanlara tüm organik, hormon ve GDO’suz yemler verilir.Organik olmayan GDO yeminin yanı sıra hayvanlara daha hızlı büyüme için büyüme hormonları verilir.
Hastalık, temiz barınma, rotasyonel otlatma ve sağlıklı beslenme gibi doğal yöntemlerle önlenir.Hayvan hastalıklarını önlemek için antibiyotikler ve ilaçlar kullanılır.
Çiftlik hayvanlarının dış mekana erişimi olmalıdır.Hayvancılık dış mekanlara erişebilir veya erişemeyebilir.

Organik ürünün faydaları

Yemeğinizin nasıl büyüdüğü veya yetiştirildiği çevre ve zihinsel ve duygusal sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Organik gıdalar genellikle antioksidanlar gibi geleneksel olarak yetiştirilen meslektaşlarından daha faydalı besinlere sahiptir ve gıdalara, kimyasallara veya koruyucu maddelere alerjisi olan kişiler genellikle sadece organik gıdaları yediklerinde semptomlarını azaltır veya giderler.

Organik ürünler daha az pestisit içerir. Mantar öldürücüler, herbisitler ve böcek öldürücüler gibi kimyasallar geleneksel tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır ve artıklar yediğimiz gıdalarda (ve içinde) kalmaktadır.

Organik gıdalar genellikle daha tazedir, çünkü daha uzun süre dayanmasını sağlayan koruyucu maddeler içermez. Organik ürünler genellikle satılmaktadır (ancak her zaman değil, nereden geldiğine dikkat edin).

Organik tarım çevre için daha iyidir. Organik tarım uygulamaları kirliliği azaltır, suyu korur, toprak erozyonunu azaltır, toprak verimliliğini artırır ve daha az enerji kullanır. Pestisitsiz tarım, yakınlardaki kuşlar ve hayvanlar ile çiftliklere yakın yaşayan insanlar için de daha iyidir.

Organik olarak büyütülmüş hayvanlara antibiyotik, büyüme hormonu veya beslenen hayvan yan ürünleri VERİLMEZ. Hayvancılık hayvanı yan ürünlerinin beslenmesi deli dana hastalığı (KKMM) riskini arttırır ve antibiyotik kullanımı antibiyotiğe dirençli bakteri suşları oluşturabilir. Organik olarak yetiştirilen hayvanlara, hareket etmeleri ve dış mekanlara erişmeleri için daha fazla alan verilir, bu da onları sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Organik et ve süt bazı besinlerde daha zengindir. 2016 Avrupa çalışmasının sonuçları, omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere belirli besin seviyelerinin, organik et ve sütte geleneksel olarak yükseltilmiş versiyonlara göre yüzde 50’ye kadar daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Organik gıda GDO içermez. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO’lar) veya genetiği değiştirilmiş (GE) gıdalar, DNA’yı doğada veya geleneksel melezlemede oluşamayacak şekilde, en yaygın olarak pestisitlere dirençli olmak veya bir böcek ilacı üretmek amacıyla değiştirilen bitkilerdir.

Organik gıdalar ile yerel olarak yetiştirilen gıdalar

Organik standartların aksine, “yerel gıda” için özel bir tanım yoktur. Yerel topluluğunuzda, eyaletinizde, bölgenizde veya ülkenizde yetiştirilebilir. Yılın büyük bölümlerinde, çiftçi pazarı gibi yerlerde evde yetişen yiyecekleri bulmak genellikle mümkündür.

Yerel olarak yetiştirilen gıdaların faydaları

Finansal: Para, yerel ekonomi içinde kalır. Pazarlama ve dağıtım gibi şeyler yerine daha çok para doğrudan çiftçiye gider.

Ulaşım: Örneğin Türkiye’de bir öğünün çiftlikten yemek tabağına gittiği ortalama mesafe 500 kilometrenin üzerindedir. Ürün hala olgunlaşmamışken toplanmalı ve daha sonra nakledildikten sonra “olgunlaştırılmalı”. Veya gıdalar fabrikalarda koruyucu maddeler, ışınlama ve taşıma için sabit tutmak için diğer araçlar kullanılarak yüksek oranda işlenir.

Tazelik: Olgunlaştığında yerel yiyecekler toplanır ve böylece daha taze ve lezzet dolu olur.

Küçük yerel çiftçiler genellikle organik yöntemler kullanırlar, ancak bazen organik sertifikalı olmayı göze alamazlar. Bir çiftçi pazarını ziyaret edin ve hangi yöntemleri kullandıklarını öğrenmek için çiftçilerle konuşun.

GDO’ları Anlama

GDO’ların sağlık ve çevre üzerindeki etkileri hakkında devam etmekte olan tartışmalar tartışmalıdır. Çoğu durumda, GDO’lar gıda ürünlerini herbisitlere karşı dirençli hale getirmek ve / veya bir insektisit üretmek için tasarlanmıştır.

GDO’lar ayrıca soya fasulyesi, yonca, kabak gibi Türkiye mahsullerinde yaygın olarak bulunur ve birçok kahvaltılık tahılda ve yediğimiz işlenmiş gıdaların çoğunda bulunur. Bir paketteki bileşenler mısır şurubu veya soya lesitini içeriyorsa, GDO’lar içermesi ihtimali vardır.

GDO’lar ve böcek ilaçları

Roundup (glifosat) gibi toksik herbisitlerin kullanımı GDO’ların kullanılmasından bu yana 15 kat artmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, glifosatın “muhtemelen insanlar için kanserojen” olduğunu açıklasa da, pestisitlerin kullanımından kaynaklanan sağlık risklerinin seviyesi konusunda hala bazı tartışmalar vardır.

GDO’lar güvenli midir?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve GDO’ları tasarlayan biyoteknoloji şirketleri güvende olduklarında ısrar ederken, birçok gıda güvenliği savunucusu GDO kullanımının güvenliğini doğrulamak için uzun vadeli bir çalışma yapılmadığını, bazı hayvan çalışmalarının ise GDO’ların tüketilmesinin iç organ hasarına, beyin büyümesinin yavaşlamasına ve sindirim sisteminin kalınlaşmasına neden olabileceğini belirtmiştir.

GDO’lar insanlarda artan gıda alerjenleri ve gastro-intestinal problemlerle ilişkilendirilmiştir. Birçok insan, bir bitkinin veya hayvanın DNA’sını değiştirmenin kanser riskini artırabileceğini düşünürken, araştırma şimdiye kadar sonuçsuz kaldı.

Organik böcek ilacı içermiyor mu?

Yukarıda belirtildiği gibi, organik yemenin birincil faydalarından biri daha düşük pestisit düzeyleridir. Bununla birlikte, yaygın inanca rağmen, organik çiftlikler pestisit kullanmaktadır. Fark, geleneksel ticari çiftliklerde kullanılan sentetik böcek ilaçlarından ziyade sadece doğal olarak türetilmiş böcek ilaçlarını kullanmalarıdır. Doğal pestisitlerin daha az toksik olduğuna inanılmaktadır, ancak bazılarının sağlık riskleri olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, zararlı pestisitlere maruz kalmanız organik yerken daha düşük olacaktır.

Pestisitlerin olası riskleri nelerdir?

Birçoğumuz yıllarca maruz kaldığı için vücudumuzda birikmiş böcek ilacı maruziyetine sahibiz. Tıbbi olarak bilindiği gibi bu kimyasal “vücut yükü” baş ağrısı, doğum kusurları ve zayıflamış bağışıklık sistemlerinde zorlanma gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı çalışmalar, düşük dozlarda bile pestisit kullanımının lösemi, lenfoma, beyin tümörleri, meme kanseri ve prostat kanseri gibi bazı kanser riskini artırabileceğini göstermiştir .

Çocuklar ve fetüsler pestisit maruziyetine karşı en savunmasızdır , çünkü bağışıklık sistemleri, bedenleri ve beyinleri hala gelişmektedir. Erken yaşta maruz kalma gelişimsel gecikmelere, davranış bozukluklarına, otizme, bağışıklık sistemine zarar verebilir ve motor disfonksiyona neden olabilir.

Gebe kadınlar, zaten vergilendirilen organlarına eklenmiş stres pestisitleri nedeniyle daha savunmasızdır . Ayrıca, pestisitler anne karnındaki çocuğa ve anne sütüne geçebilir.

Pestisitlerin yaygın kullanımı, aynı zamanda , sadece 2,4-Diklorofenoksiasetik asit (Ajan Orange’da önemli bir bileşen) gibi son derece zehirli zehirlerle öldürülebilen “süper yabani otlar” ve “süper böcekler ” in ortaya çıkmasına neden olmuştur .

Yıkama ve soyma ürünleri pestisitlerden kurtulur mu?

Durulama, pestisitleri azaltır ancak ortadan kaldırmaz. Peeling bazen yardımcı olur, ancak değerli besinler genellikle ciltle boşa gider. En iyi yaklaşım: çeşitli bir diyet yiyin, yıkayın ve fırçalayın, iyice üretin ve mümkün olduğunda organik satın alın.

Organik alışveriş yaparken paranız için en iyi planlama

Organik gıdalar genellikle geleneksel olarak yetiştirilen gıdalardan daha pahalıdır. Ancak bazı öncelikler belirlerseniz, organik yiyecek satın almak ve yiyecek bütçeniz dahilinde kalmak mümkün olabilir .

Pestisit üretim seviyenizi bilin

Bazı geleneksel olarak yetiştirilen ürün türleri pestisitlerde diğerlerinden daha yüksektir ve bundan kaçınılmalıdır. Diğerleri, organik olmayan satın almanın nispeten güvenli olacağı kadar düşüktür. ABD’de hükümet pestisit testlerinin sonuçlarını analiz eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çevre Çalışma Grubu, seçimlerinize rehberlik etmenize yardımcı olabilecek her yıl güncellenen bir liste sunmaktadır.

Organik etiketin en önemli olduğu meyve ve sebzeler

Pestisit testlerinin sonuçlarını analiz eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çevre Çalışma Grubu’na göre, aşağıdaki meyve ve sebzeler en yüksek pestisit seviyelerine sahiptir, bu yüzden organik satın almak en iyisidir:

Elmalar Tatlı Biber Salatalıklar Kereviz Patates Üzüm ÇeridomateslerKale / Collard Yeşillikleri Yaz kabağı Nektarin Şeftaliler Ispanak Çilekler Acı biber

Organik satın almanız gerekmeyen meyve ve sebzeler

“Temiz 15” olarak bilinen bu geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeler genellikle pestisit bakımından düşüktür.

Kuşkonmaz Avokado Mantarlar Lahana Şeker Mısır Patlıcan Kivi MangoSoğan Papaya Ananas Tatlı Bezelye (dondurulmuş) Tatlı patatesler Greyfurt Kavun

Organik et, yumurta ve süt ürünleri satın alın

Önde gelen kuruluşlar, herhangi bir kaynaktan doymuş yağ yemenin kalp hastalığı riskini artırdığını savunurken, diğer beslenme uzmanları organik otla beslenen et ve organik süt ürünlerini yemenin aynı riskleri taşımadığını savunuyorlar. Sorun, doymuş yağ değil, endüstriyel olarak yetiştirilmiş bir hayvanın mısır, hormonlar ve ilaç içeren doğal olmayan bir diyet olduğunu söylüyorlar.

Organik gıda satın alma ipuçları

Sezonda satın alın – Meyve ve sebzeler mevsimdeyken en ucuz ve en taze olanıdır. Ürünlerin pazarınıza ne zaman teslim edildiğini öğrenin, böylece mümkün olan en taze yiyecekleri satın alırsınız.

Alışveriş yap – Bakkalda, çiftçi pazarında, çevrimiçi ve diğer mekanlarda (hatta dondurucu koridorda) organik ürünlerin fiyatlarını karşılaştırın.

Organik gıdaların her zaman sağlıklı olmadığını hatırlayın – Abur cubur sesini sağlıklı yapmak gıda endüstrisinde yaygın bir pazarlama aracıdır, ancak organik pişmiş ürünler, tatlılar ve atıştırmalıklar genellikle şeker, tuz, yağ veya kalorilerde çok yüksektir. Gıda etiketlerini dikkatlice okuyor.

Organik gıdalar neden daha pahalıdır?

Organik gıda da daha fazla emek yoğundur, çünkü çiftçiler böcek ilacı, kimyasal gübre veya ilaç kullanmamaktadır. Organik sertifikasyon pahalıdır ve hayvanlar için organik yem iki kat daha pahalıya mal olabilir. Organik çiftlikler geleneksel çiftliklerden daha küçük olma eğilimindedir, yani sabit maliyetler ve genel üretim maliyetleri devlet sübvansiyonu olmadan daha küçük ürün hacimlerine dağıtılmalıdır.

Kaynak : Yoreniz.com

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.